307 Dance Academy

"Inspire the Fire"

2017-2018 CLASS SCHEDULE

MONDAY

STUDIO 1
 STUDIO 3
    STUDIO 3 
4:00 PM - 5:00 PM
Teen/Senior Musical Theatre
~ Josh
******************************


5:05 PM - 6:05 PM
Tn/Sr Hip Hop 2
~ Josh
***********************************





6:20-7:35PM
Teen/Senior Ballet 3
~Marlo
************************************

7:45-8:45PM
Teen/Senior Pointe 1-2
~Marlo










*********************************

OPEN

***********************************
5:45-6:15PM
Pre-Pointe
~Marlo
*************************************

6:15-7:15PM
Junior Ballet 2
~Emily
**************************************

7:20-8:20PM 
Teen/Senior Hip Hop 1
~Josh










4:15-5:00PM 
Junior Contemporary 
~Jess
*************************************

5:306:15PM
Junior Jazz 1
~Tina
***********************************

6:15-6:45PM
Junior Tap
~Tina
***********************************

6:45-7:15PM
Petite Tap
~Tina
************************************









TUESDAY

STUDIO 1
STUDIO 2
 STUDIO 3
 
4:10PM-5:10PM 
Senior Contemporary 2
~Jess
***********************************


4:30-5:15PM
Pep Squad (Cheerleading)
~Olivia
***********************************


OPEN
*********************************
 

5:30-7:30PM
Competition Team


***********************************

7:20-8:30PM
Teen/Senior Contemporary 1
~Jess



5:30-7:00PM
Competition Team


***********************************

7:15-8:15PM
Junior Hip Hop 1
~Raedyn


 5:20-6:20PM
Kinderdance 3
~Ashley
**********************************

6:25-7:10PM
Boys Only Hip Hop
(Ages 5-8)
~Raedyn





 

WEDNESDAY

 STUDIO 1
STUDIO 2
STUDIO 3
4:25-5:10PM
Junior Hip Hop 2
~Makala
****************************************


5:15-6:00PM
Petite Hip Hop 1-2
~Makala
********************************

6:20-7:20PM
Teen/Senior Jazz 2
~Emily
*********************************


7:25-8:10PM
Turns & Leaps/Conditioning
~Emily

*********************************
8:20-8:50PM
Teen/Senior Tap 2
~Emily


4:30-5:15PM
Kinder Hop
(Ages 4 & 5)
~Bailey
*******************************

5:30-6:15PM
Fire Crackers (Adaptive Dance)
~Emily
*****************************

6:20-7:35PM
Teen/Senior Ballet 2
~Marlo
********************************


OPEN



4:30-5:15PM
Kinderdance 2
(Ages 4 & young 5 year olds)
~Chloe
*********************************

5:30-6:00PM
Terrific 2's
(Ages 2 & Young 3 year olds)
~Tina
*********************************

6:05-6:35PM
Kinderdance 1
(Ages 3 & young 4 year olds)
~Tina
*********************************


6:35-7:35PM
Petite Ballet/Jazz Combo
~Tina


THURSDAY

 STUDIO 1
STUDIO 2
 STUDIO 3

4:15- 5:00 PM   
Junior/ Teen Musical Theatre 1
~ Peyton
***********************************

5:20- 6:35 PM
Tumbling-Level 5/6
~ Olivia
***********************************

6:35-7:35PM
Tumbling-Level 1
~Olivia
**********************************

7:40-8:25PM
Tumbling-Level 3/4
~Olivia




4:00PM-5:00PM
Teen/Senior Jazz 1
~Laura
***********************************

5:30- 6:15 PM
~Open

****************************

6:20-7:20PM
Tumbling-Level 2
~Katie








4:15 - 5:00 PM
OPEN

***********************************

5:05-6:05PM
Junior Ballet 1
~Laura
***********************************

6:15-7:15PM
Teen/Senior Ballet 1
~Laura
**********************************

7:15-8:00PM
Boys Only Hip Hop
(Ages 9 & up)
~Raedyn


FRIDAY

 STUDIO 1
 STUDIO 2
 STUDIO 3

OPEN

***********************************



OPEN

****************************************



OPEN

***********************************